اجاره نشین‌ها در صف حذف شوندگان یارانه قرار می‌گیرند؟ – بی سی ار خبر


او اتلهه داد: در همین مسیر این ۲۰ کارشناس، دلایل مطرح شده از طرف شاکیان را دسته بندی کرده و به مسئولان مربوط منبع می‌کنند تا در نهایت راه حلی برای آن‌ها تعبیه شود.

این مقام مسئول بیان کرد: در مسیر بررسی داده‌ها و ریزداده‌های بانک‌های اطلاعاتی موجود، تحالا موردی تحت عنوان سو استفاده از کارت بازرگانی یا هویت فردی برای گرفتن کارت بازرگانی منبع نشده است.

میرزایی تاکید کرد: اما می‌توانیم مدعی شویم که برخی از اعتراض‌ها مبنی بر چرایی حذف یارانه افراد به همین موضوع یعنی اجاره اسناد و اموال بانکی است. البته در برخی موارد دیده شده است که فردی برای یاری به اشتغال روستاییان کارت بازرگانی در اختیارشان قرار داده، اما با سوء استفاده از این اعتماد به اسم وی ۷۵ خودرو وارد کرده بودند!

او اتلهه داد: در یکی از روستا‌های محروم چابهار فردی گردش مالی ۵ تمایلیارد داشته است فردی که درآمد مالی آنچنانی ندارد، اما در طول یک سال چنین تراکنشی برای او ثبت می‌شود قطعا باید مورد بررسی‌های دقیق تری قرار بگیرد.

سخنگوی ستاد اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه ۹۸ تشریح کرد: بررسی شرایط زندگی افراد تکی به گردش مالی آن‌ها ختم نمی‌شود، شاخص‌های مختباهی درخصوص رتبه بندی افراد وجود دارد که در رسانه‌ها بار‌ها آن را ذکر کرده ایم، افرادی در این مرحله یارانه آن‌ها حذف شد و معترض نیز شدند طی اطلاعات مالی، ۸۰۰ تمایلیون تومن گردش مالی داشتند.

او بیان کرد: فاکتور قطعی برای حذف متوسط مجموع تراکنش‌های خرید اعضا خانوار برای ۴ ماه ابتدای سال ۹۸ بوده است. خانوار‌ها به ۴ دسته تقسیم می‌شوند. خانواده ۱ نفره بالای ۴ تمایلیون تومن، ۲ نفره ۵ تمایلیون تومن، ۳ نفره ۶ تمایلیون و ۵۰۰ هزار تومن، ۴ نفره ۷ تمایلیون و ۵۰۰ هزار تومن، ۵ نفره ۸ تمایلیون و ۵۰۰ هزار تومن و از این تعداد بیشتر نیز به ازای هر نفر ۵۰۰ هزار تومن به این سقف اضافه می‌شود.

میرزایی اتلهه داد: اگر این قیمت رد شود از یارانه بگیران حذف می‌شوند. اما چرا ما تراکنش خرید را لحاظ کرده ایم، به این علت که امکان دارد فرد مجبور به پرداخت اقساط، کارت به کارت و … باشد که ما با هیچ کتله از این عوامل کارت نداریم چرا که وظیفه قانونی ما وظیفه شخم زنی در روند مالی افراد را تعریف نمی‌کند.

او گفت: اما زمانی که فرد برای خرید به فروشگاهی مراجعه کرده و با کارت خرید می‌کند متوجه می‌شویم میزان درآمد و تراکنش‌های افراد بالا و یا پایین است. در نتیجه اقتله دقیق‌تری در این زمینه اعمال می‌کنیم. تعداد حذف شوندگان از لیست یارانه بگیران در حال حاضر همان ۷۰۰ هزار نفر اعلام شده است.

این مقام مسئول  بیان کرد: این بین افرادی در منطقه یک تهران ساکن هستند شاکی به حذف یارانه خود می‌شوند در حالی که استطاعت مالی آن‌ها خوب است. در اتلهه مدعی می‌شوند که در حال تعمیر منزل هستیم و نیازمند یارانه، اما جای سوال اینجاست در محله‌ای که هر متر مربع واحد مسکونی بین ۲۰ تا ۳۰ تمایلیون تومن است آیا تعمیرات نیازمند قیمت گزاف نیست؟ قطعا فرد استطاعت مالی خوبی را داشته که توان تعمیر منزل را هم دارد.

او اتلهه داد: دلایلی که برای عدم حذف یارانه افراد پر درآمد مطرح می‌شود متاسفانه منطقی نیست و ما دائم در حال بررسی علل به صورت دقیق‌تر هستیم تا مبادا حقوقی از جامعه‌ای تضعیف شود.

میرزایی در پاسخ به این سوال که آیا اجاره نشینان هم مشمول حذف یارانه ها می شوند؟ گفت: اجاره نشین‌ها هم در صف حذف شوندگان یارانه شاید قرار بگیرند چرا که من از شما سوال می‌کنم فردی که ماهیانه به میزان ۲۰ تمایلیون تومن اجاره پرداخت می‌کند آیا توانایی مالی وی کم است؟ نیاز این افراد به ۴۵ هزار تومن الزامی است؟ قطعا پاسخ منفی است و حذف یارانه این افراد با عدالت و انصاف شرعی و قانونی انجام خواهد شد.

او اتلهه داد: افرادی که در این مسیر قرار دارند از نظر رتبه بندی اعتباری وضع خوبی دارد و در دهک پردرآمد قرار دارد، یکی از شاخص‌هایی که این افراد را مشمول حذف یارانه قرار داده است سکونت در مناطق مرفه شهرهاست.  

سخنگوی ستاد اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه ۹۸ اظهار کرد: در اتلهه بررسی‌ها همین اجاره نشینی که ۲۰ تمایلیون تومن اجاره می‌دهد، شاکی است که از جمع ۴۰ تمایلیون تومن تراکنش در ماه ۲۰ تمایلیون تومن بابت اجاره پرداخت شده است! در حالی که ۲۰ تمایلیون گردش دیگر بر اساس در آمد وی صورت گرفته است.

او گفت: مسئله‌ای که وجود دارد این است که شرکت امور مالیاتی کانتری مدعی فرار ۵۰ هزار تمایلیارد تومن از پرداخت مالیات است. سناریو‌های فرار مالیاتی از طریق کم اظهاری درآمد و استفاده از حساب شخصی به جای حساب تجاری است. یعنی در برخی موارد مشاهده شده است که حسابدار شرکتی است و با حساب شخصی کار تبادلات مالی را انجام می‌دهد که خود به نوعی بی نظمی اداری و فرار از مالیات است.

سخنگوی ستاد اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه ۹۸ در واکنش به سوال یکی از هموطنان در قجهت نظرات منبع(کارت بازرگانی یکبار مصرف با طعم حذف یارانه/ اجاره حساب به قیمت ۵۰۰ تمایلیارد تومن مالیات!)  بیان کرد: بازنشستگان نیز دارای دسته بندی هستند، بازنشسته‌ای داریم که به هنگام بازنشستگی خود با گرفتن کارت بازرگانی مشغول تجارتی تمایلیاردی است و مشمول حذف یارانه می‌شود، اما از طرفی نیز بازنشسته‌ای را هم می‌بینیم که تکی ماهیانه حقوقوق خود را گرفتن می‌کند زندگی کاملا معمولی را اداره می‌کند که در نتیجه وی مشمول حذف یارانه نمی‌شود.

او اتلهه داد: شناسایی پایگاه اطلاعات ایرانیان مبنی خود را سالخورده و جوان و بازنشسته و شاغل قرار نداده است بلکه بر مبنای منطقهدارد‌های تعریف شده در پی حذف یارانه بگیران پردرآمد است.

این مقام مسئول گفت: جالب است بدانید در مدتی معلوم، ۳۰۰ هزار خانوار مالمند را شناسایی کرده ایم که هیچ گونه پرونده مالیاتی در شرکت امور مالیاتی نداشتند، این تعداد را به شرکت مالیاتی اعلام کردیم.

میرزایی تاکید کرد: بانک مرکزی یکی از مراکز اصلی بانک اطلاعاتی ماست که با کد ملی افراد میزان تراکنش‌ها را به ما اعلام می‌کنند. شرکت امور مالیاتی، شرکت تامین اجتماعی، مرکز آمار ایران، صندوق بازنشستگی کانتریی، شرکت ملی پست، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت علوم و تحقوقیقات، وزارت خارجه شرکت بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی (ره) از جمله دستگاه‌هایی هستند که برای شناسایی افراد پردرآمد با ستاد بودجه همکاری توانا داشته اند.

سخنگوی ستاد اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه ۹۸ در پاسخ به این سوال که آیا مسافران و خارج نشینان از گرفتن یارانه کنار گذاشته شده اند؟ بیان کرد: ساکنان خارج از کانتری به چند دسته تقسیم می‌شوند که در دسته‌های مختباه سیستم حذف یارانه آن‌ها متفاوت است، مسافران فصلی یا شاغلان فصلی که به خارج از کانتری مسافر می‌کنند تا ماموریت خود را انجام دهند اگر در استطاعت مالی نبوده و سقف تراکنش معلوم را رد نکرده باشند یارانه آن‌ها قطع نخواهد شد.افرادی که ایرانیان خارج از کانتری هستند و ساکن کانتری‌های دیگر هستند تا پایان سال ۹۵  از این روند حذف شده بودند.  

این مقام مسئول به اشاره به فعالیت گسترده کارشناسان برای حذف یارانه بگیران پر درآمد گفت: ۵ سالی است که روی حذف یارانه بگیران پردرآمد با تشکیل سامانه پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان فعالیت می‌کنیم چه بسا که در ادوار مختباه ما شاهد حذف ۳ تا ۳ تمایلیون و ۵۰۰ هزار نفر از یارانه بگیران بوده ایم که به این صورت رسانه‌ای نشده است.

او گفت: سبد حمایت از سبد خانوار برای خانوار‌های کمیته امداد انجام می‌شد افراد خود را از طریق پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان شناسایی کرد. فردی را درسیستم بررسی مشاهده کردیم که مدعی بود اگر خودروی مگان خود را به اسم همسرش کند آیا مشمول گرفتن سبد حمایت از خانوار می‌شود یا خیر؟  

میرزایی بیان کرد: حذف یارانه‌ها بیش از هر چیزی نیازمند فرهنگسازی است. البته باید این موضوع به جد پیگیری شود که یارانه باید سرجای خود قیمت شود قرار نیست یارانه منبع درآمد و یا سرمایه برای افراد باشد بلکه قرار است مانع افزایش فشار به خانواده‌های نابود پذیر به هنگام واقعی شدن نرخ خدمات و کالا‌های ضرور باشد.سامانه‌ای شکل گرفته است که با کد ملی یک لیست از مصارف افراد را تعریف می‌کند تا بیانگر این باشد که یارانه پرداختی تا چه حد به هدف پرداخت شده است.
 
او در پایان در پاسخ به این سوال که آیا متوفایی وجود دارد که در سیستم یارانه بگیران باشد؟ گفت: سیستم اداره ثبت احوال با فوت فرد به صورت برخط یارانه او را حذف می کند و ما یارانه ای در قبال متوفی پرداخت نکرده ایم، اما نزدیک به ۴۰ هزار فرد فوت شده را در شرکت‌های حمایتی پیدا کردیم که مستمری آن‌ها به دلیل بشبرسانی نشدن اطلاعات قطع نشده بود، با ریزداده‌های موجود از این شرکت‌ها درخواست کردیم در صورت لزوم مستمری این افراد را حذف کنند.

0/5 ( 0 نظر )