عملکرد ضعیف وزارت راه در بخش مسکن – بی سی ار خبر


انبوه‌سازان به‌عنوان یکی از طرف‌های اصلی این طرح، به نوع قراردادهای آن اعتراض کرده و حاضر به همکاری با وزارت راه و شهرسازی نیستند. ابنوه‌سازان بارها در این رابطه اظهارنظر کرده و خواستار رسیدگی وزارت راه و شهرسازی به خواسته‌های خود هستند، اما به نظر می‌رسد فعلا گوش شنوایی برای این مسئله وجود ندارد. از سوی دیگر سرنوشت طرح‌های “تام” دار هم در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

مازیار حسینی معاون سابق دربار راه و شهرسازی در امور مسکن و ساختمان چند شب پیش از رفتنش از “تام تز” رونمایی کرد. وی پیش‌تر نیز طرح‌های تام کاد، تام فاز و تام اِج را در حدود ۷ ماه حضورش در معاونت مسکن و ساختمان معرفی کرده بود. حدود دو ماه از خداحافظی حسینی می‌گذرد اما همچنان خبری از اجرای این طرح‌های تام دار نیست.

از سوی دیگر گرانی‌های سرسام‌آور مسکن طی سال ۹۷ و اتلهه آن تا تیرماه پارسال باعث شده تا نمایندگان مجلس انتقاداتی را به عملی وزارت راه و شهرسازی داشته باشند. نمونه این انتقادات اظهارات چندی پیش باس کمیسیون عمران مجلس است.

 محمدرضا رضایی کوچی در این‌باره گفته بود:‌ با توجه به متوقف شدن پروژه های مسکن سازی، عملا دولت طرح قابل توجهی برای تولید مسکن ندارد، ضمن این‌که تولید ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای نو و بافت فرسوده نیز به صحیحی عملیاتی نشده است.

وی با انتقاد از عملکرد دولت در حوزه تولید مسکن در کانتری، افزود: مسئولان وزارت راه و شهرسازی بارها ممالکه کرده و بیاناتی زیادی را درباره طرح های تولید مسکن ارائه کردند، اما متأسفانه هیچ کتله از براسمه ها و وعده های آن ها عملیاتی نشده است.

وی تاکید کرد: قطعا راه حل اساسی برای مقابله با گرانی بازار مسکن، تولید گسترده ملک است، اما با وجود تأکید نمایندگان مجلس به ویژه اعضای کمیسیون عمران اقتله عملی در این عرصه صورت نگرفته و براسمه‌ها تکی روی کاغذ باقی مانده است.

در همین راستا نیز انبوه‌سازان عملکرد وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن را ضعیف ارزیابی می‌کنند.

فرشید پورحاجت دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان در گفت‌وگو با خبرنگار سرمایهی خبرگزاری تسنیم درباره براسمه‌های  وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن اظهار کرد:‌ ایرادات بسیاری به طرح اقتله ملی مسکن وارد است و ما به‌عنوان انبوه سازان موارد متعددی را به اطلاع وزارت راه رسانده‌ایم. اما در عمل کاری برای رفع دغده سازندگان انجام نشده است.

وی با یادآوری این‌که قرار بود در حوزه اجاره داری و خرید مسکن براسمه‌هایی عملیاتی شود، گفت:‌ قرار بود برای صنعت اجاره داری وام قرض‌الحسنه پرداخت شود، اما تابستان پارسال نرخ اجاره‌بها به شدت افزایش یافت و به عبارتی دوره جابجایی‌ها در بازار اجاره به اتمام رسید اما خبری از اجرای براسمه‌های حمایتی دولت و وزارت راه نشد.

وی تاکید کرد: همچنین بر اساس وعده داده شده، قرار بود در سقف تسهیلات خرید مسکن تنونظر شود اما سال رو به اتمام است هنوز اتفاقی در این رابطه نیز نیفتاده است.

وی افزود: با توجه به عقبه ۵۰ سال اخیر، تکی راه تتوانات قدرت نقدینگی بخش تولید و خریداران مسکن  سیستم بانکی است که بانک‌ها هیچ اقتلهی در این زمینه انجام نداده‌اند.

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان تاکید کرد: مسکن پیشران سرمایه کانتری است، اما با وجود اهمیت بسیار بالایی که دارد توجهی به رونق تولید در آن نمی‌شود./تسنیم

0/5 ( 0 نظر )