قاچاق نفس صنعت پارچه را بریده است! – بی سی ار خبر


حیات صنایع بسیاری از جمله صنعت مبلمان به بخش نساجی و تولید پارچه گره خورده است و بالا بودن آمار قاچاق در این حوزه به شدت مشکل ساز شده است.

قاچاق نفس صنعت پارچه را بریده است!به منبع بی سی ار،مدتی طولانی است که مردم کانتریمان با مشکلات سرمایهی دست و پنجه نرم می‌کنند و همین موضوع باعث شده است تا قیمت محصولات برای مردم اهمیت بیشتری پیدا می‌کند؛ مبلمان و لوازم چوبی از جمله اقلامی هستند که خرید آن‌ها قیمت زیادی را به خانواده‌ها تحتمایل می‌کند و همین موضوع باعث شده تا هم خریداران و هم تولید کنندگان دغدغه کاهش و کنترل قیمت را داشته باشند
کاهش قیمت برای تولید کننده‌ها به معنای کاهش قیمت تمام شده است، تولید کننده باید در سعی باشد تا با کاهش قیمت تمام شده محصولات است؛ با سعی‌های صورت گرفته توسط تولید کنندگان و فعالان حوزه چوب و مبلمان امشب شاهد بهبود چشمگیر محصولات تولید شده در داخل کانتری هستیم اما این افزایش کیفیت زمانی به نتیجه خواهد رسید که در توان خرید مردم باشد.

تولید کنندگان کانتریمان برای کاهش قیمت فروش به دنبال کاهش قیمت تمام شده هستند، قیمت تمام شده محصول به معنای مجموع قیمت‌هایی است که تولید هر محصول به تولید کننده تحتمایل می‌کند و شامل مواد اولیه، قیمت تولید، قیمت نیروهای فعال در واحد تولیدی و مواردی از این قبیل می‌شود. در صنعت مبلمان این قیمت را میتوان به مواردی مثل چوب، پارچه ابر، یراق آلات و موارد از این قبیل اشاره کرد که تولید کننده‌ها همین موضوع را دلیل افزایش قیمت خودروها می‌دانند.

امکان جهش صادرات مبلمان به ۵۰۰ تمایلیون دلار وجود دارد

علیرضا عباسی باس اتحادیه صنف درودگران و مبل سازان، درباره قیمت محصولات این صنف برای مردم کانتری اظهار کرد: یکی از کوچولوترین مشکلات کانتری ما بالا بودن قیمت تمام شده کالا است برای مثال در تولید مبلمان انتظار داریم صنعت نساجی با تولید کنندگان این حوزه همراه شود بخش عمده‌ای از قیمت تمام شده محصولات در این حوزه به پارچه‌های روی مبل اختصاص پیدا می‌کند، اما نظارت کافی بر قیمت گذاری و فروش این محصول وجود ندارد به طوری که حتی در بسیاری از موارد پارچه‌های تولید شده در داخل ایران با اسم و برند خارجی به فروش می‌رسد.

عباسی افزود: قصد گیری افراد غیرمتخصص در حوزه‌های مختباه صنعتی گاهی مشکلات زیادی را برای تولیدکنندگان به همراه دارد در حالی که حضور در مراجع قصد گیری و قانون گذاری می‌تواند از بسیاری از مشکلات جلوگیری کند.

باس اتحادیه صنف درودگران و مبل سازان اتلهه داد: از طرفی حدود ۲ سال است که در نقاط مختباه کانتری نمایشگاه‌هایی با عنوان فروش مبلمان برگزار می‌شود که گاهی حتی با حضور افرادی بدون شناسه صنفی همراه می‌شود و در نهایت فروش مبل با قیمت اسمعقول را به همراه دارد که نابود‌هایی در بازار فروش این صنف ایجاد می‌کند.

او تصریح کرد: نمایشگاه در نهایت باید منجر به گسترش صادرات در کانتری شود و با تبادل دانش و تکنولوژی بین واحد‌های تولیدی همراه باشد، اما اگر بنا باشد نمایشگاهی برای فروش به شهروندان راه اندازی شود ماهیت خود را از بین داده است.

عباسی گفت: کالا‌های تولید شده در داخل کانتری در سه فاز مبلمان کلاسیک، مدرن و مبلمان صفحه‌ای قابلیت رقابت با مبلمان تولید شده در کانتری‌های خارجی را دارد و تولید کنندگان ما آمادگی لازم برای حضور در بازار‌های جهانی را دارد.

باس اتحادیه صنف درودگران و مبل سازان  تصریح کرد: صنعت چوب و مبلمان یکی از صنایع سبک و زود بازده کانتری محسوب می‌شود که ۸ تا ۱۰ درصد اشتغال کانتری را به خود اختصاص داده است بنابراین اهمیت خاص و ویژه‌ای برای بخش سرمایهی دارد.

او با تأکید بر اهمیت توجه مناسب به این صنعت گفت: واحد‌های تولیدی امشب کانتری ما با ظرفیت حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد فعالیت می‌کنند در حالی که گسترش صادرات می‌تواند باعث به کارگیری ظرفیت‌های فوق شود.

عباسی با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر حمایت از تولید داخل و اسم گذاری سال نو با اسم «جهش تولید» اظهار کرد: از مسئولان بخش‌های مختباه کانتری تقاضای همکاری با واحد‌های تولیدی کانتری را داریم تا بتوانیم از دل مشکلات سرمایهی سربلند خارج شویم.

باس اتحادیه صنف درودگران و مبل سازان درباره میزان صادرات این صنعت تصریح کرد: به هیچ عنوان آمار قابل پذیرفتنی در زمینه صادرات نداریم. ارقامی مثل ۲۰ تمایلیون دلار یا ۲۵ تمایلیون دلار را نمی‌توان نتیجه صادرات یک صنف دانست پس باید گسترش مناسبی در این حوزه داشته باشیم.

او اتلهه داد: با براسمه ریزی‌های انجام شده قصد داریم تا ۵ سال آینده آمار صادرات این صنعت را به ۵۰۰ تمایلیون دلار برسانیم؛ در کانتری‌های همسایه حدود ۵۰۰ تمایلیون جامع وجود دارد و بازار‌هایی مثل عراق، سوریه، گرجستان، ارمنستان و کانتری‌هایی از این قبیل می‌تواند بازار خوبی برای صنعت مبلمان در کانتری ما باشد.

مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت این موضوع را به دلیل زیاده خواهی و تخلفات برخی فعالان صنعت مبلمان می‌دانند؛ گویی در این حوزه افراد بسیاری حضور دارند که نابودی که به صنعت نساجی کانتری وارد می‌شود برای آن‌ها اهمیتی نداشته وسود شخصی خود را به چرخه صنعت کانتری ترجیح می‌دهند.

افسانه محرابی مدیرکل دفتر نساجی و پوشاک وزارت صنعت ،  درباره تامین پارچه های رومبلی گفت: در شرایط فعلی در زمینه تعمیر پارچه های رومبلی کاملاً خودکفا هستیم و نیاز به واردات آن در کانتری وجود ندارد اما متاسفانه خلاف اظهاری هایی در گمرک وجود دارد که منجر به قاچاق این محصول به کانتری می‌شود.

او گفت: اقلام قاچاق شده به داخل کانتری نیازی به پرداخت مالیات و مواردی از این قبیل ندارند که در نهایت باعث پایین بودن قیمت تمام شده این محصولات شده و به تولیدات داخلی در این حوزه نابود زیادی وارد می کند.

محرابی تصریح کرد: پارچه های روی مبلی از سه ردیف تعرفه وارد کانتری می‌شد و ما اقتلهاتی در این حوزه و برای کنترل ردیف‌های تعرفه انجام دادیم اما متاسفانه کماکان شاهد هستیم که از طریق خلاف اظهاری و سایر ردیف‌های تعرفه این محصول وارد بازارهای کانتری می شود.

کیفیت بالای پارچه های رومبلی ایرانی رقیب تولیدات ترک

مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت با تأکید بر کیفیت بالای محصولات داخلی در این حوزه گفت: در برخی موارد کیفیت تولیدات داخلی به قدری بالا است که به عنوان پارچه ترک فروخته می شود. متاسفانه فرهنگ غلطی در کانتری وجود دارد که عده ای اندیشه می کنند محصولات خارجی کیفیت بهتری از تولیدات داخلی دارد.

او تصریح کرد: این موضوع باعث شده تا فروشنده‌ها بر خلاف واقعیت اظهار کنند که پارچه های تولید داخل محصول کانتریهای دیگری از جمله ترکیه هستند، این موضوع بیشتر در پارچه های رومبلی و پرده های دیده می شود که در چند سال اخیر بسیار کم شده اما هنوز وجود دارد باید صنعت پوشاک و نساجی ما به جهت برندسازی حرکت کند تا از این موضوع جلوگیری شود.

تا زمانی که کسی مسئولان این بخش سر و سامانی به بازار خرید و فروش پارچه‌ها، چه پارچه‌های صنعتی و چه پارچه‌های مورد استفاده در صنعت پوشاک ندهند این مشکل پا بر جا خواهد بود؛ بازار خرید فروش پارچه به جولانگاهی برای قاچاقچیان تبدیل شده و می‌تواند آینده این صنعت را تحت تاثیر قرار دهد./باشگاه خبرنگاران

0/5 ( 0 نظر )