“هپکو” باز هم روی دست دولت ماند! – بی سی ار خبر


فرآیند واگذاری هپکو به بخش خصوصی درحالی رسما وارد چهارمین سال خود شد که هنوز پرونده این واگذاری نیمه تمام بوده و مشخص نیست چه آینده‌ای در انتظار این شرکت است. هرچند آخرین صحبت‌های مسئولان دولتی حاکی از آن بود که این شرکت در مرحله عرضه در فرابورس قرار دارد، اما به نظر نمی‌رسد این عرضه در سال ۱۳۹۸ عملیاتی شده باشد.

به منبع بی سی ار،هپکو شامل شرکت‌های اصلی و فرعی، در سال ۱۳۸۵ به بخش خصوصی واگذار شد اما  به دلایلی این واگذاری با چالش‌هایی همراه شد. در واقع هپکو اراک (شرکت تولید تجهیزات سنگین که اولین و کوچولوترین کارخانه تولید ماشین‌آلات راه‌سازی، کشاورزی و معدنی در ایران و خاورمیانه است محسوب می‌شود) ۱۰ سال بعد به صورت مزایده واگذار شد و خریدار آن شرکتی به اسم واگن‌سازی کوثر بود. خریداری که طی دو – سه سال اول، تعهداتش را انجام داد و بعد از آن به دلایل مختباه برای انجام تعهداتش ناتوان ماند.
دومین واگذاری در سال ۱۳۹۵ به شرکت هیدرواطلس به قیمت ۲۱۶ تمایلیارد تومن بود که خریدار نو نیز در رفع موانع عمده شرکت ناکام ماند و در ۱۲ دی‌ماه سال ۱۳۹۶ انصراف خود را از اتلهه قرارداد اعلام و درخواست فسخ قرارداد را ارائه کرد.

در خلل همین واگذاری‌ها و از سال ۱۳۹۵، اعتراضات کارگری در مرکز شهر اراک شروع شد و این اتفاقات در زمان واگذاری دوم به اوج خود رسید. در نهایت علی ربیعی- سخنگوی دولت – در نشستی خبری که در ابتدای مهرماه پارسال برگزار شد، اعلام کرد که “تولیدات هپکو کم شده، خریدار نیست و تکنولوژی‌اش باید نو شود. خصوصی‌سازی‌هایی که صورت گرفت ناسالم نبود اما افراد نتوانستند از عهده تعهداتشان برآیند. شاید صلاحیت فرد باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرد. کارگران زیادی با من صحبت کردند، می‌خواهند امنیت شغلی شان حفظ شود و تولید بالا برود. کنسرسیومی بر اساس خواست آقای روحانی ایجاد شد، گل‌گهر در این کانون وجود دارد. این کنسرسیوم می تواند تولید را بالا ببرد و هم کارگران هپکو که دنبال آرامش هستند، به آرامش برسند”.

واگذاری هپکو به شرکت خصوصی‌سازی

در نهایت بعد از کش‌وقوس‌های فراوان در رابطه با خصوصی‌سازی هپکو و ایجاد مشکلات متعدد برای این شرکت، در نهایت ۱۴ آبان ماه بیش از ۱۲ تمایلیارد سهم این شرکت تولیدی به شرکت خصوصی‌سازی واگذار شد و در سامانه کدال به ثبت رسید. پس از آن و در اوایل آذرماه جزئیات واگذاری‌های پرحاشیه شرکت خصوصی‌سازی از جمله ایران ایرتور، هپکو، آلومینوم المهدی، پالایش نفت کرمانشاه و … روی سایت این شرکت قرار گرفت.

وعده عرضه در فرابورس

پس از آن درحالی که بیش از یک ماه از واگذاری مجدد هپکو به شرکت خصوصی‌سازی گذشته بود، این شرکت اعلام کرد به استناد قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی، مصوبه هیئت واگذاری و سایر قوانین و مقررات مربوطه، در نظر دارد ۶۰.۷۲ درصد سهام شرکت تولید تجهیزات سنگین – هپکو را با رعایت «دستورالعمل اجرایی روش انتخاب مشتریان راهبردی (استراتژیک) و احراز و پایش اهلیت منیجری در واگذاریها» به صورت نقد و اقساط در فرابورس عرضه کند.

این بلوک ۶۰.۷۲ درصدی به صورت ۱۵ درصد نقد و بقیه اقساط شش ساله با فاصله هر قسط شش ماه و نیز به ارزش کل پایه ۱۴ هزار و ۸۶۵ تمایلیارد و ۱۰۲ تمایلیون و ۴۲۲ هزار و ۵۲۸ ریال (۱۴۸۶ تمایلیارد و ۵۱۰ تمایلیون تومن) روی میز فروش خواهد رفت. زمان عرضه بلوک ۶۰.۷۲ درصدی شرکت تولید تجهیزات سنگین – هپکو مطابق اطلاعیه فرابورس ایران اعلام خواهد شد.

بازسازی ساختاری یا عرضه در فرابورس؟

اواسط بهمن ۱۳۹۸ رییس شرکت خصوصی‌سازی  با تاکید بر این‌که در واگذاری هپکو چالش‌هایی ایجاد شده بود، اظهار کرد که “هپکو در نهایت به دولت بازگشت و در حال آماده‌سازی براسمه بازسازی ساختاری آن هستیم. هپکو در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار می‌گیرد و بخشی از مشکلات آن از جمله مشکلات بازنشسته‌ها را حل خواهیم کرد. بعد از این‌که هپکو بازسازی ساختاری شد واگذار می‌شود و حداقل دو سال زمان نیاز دارد.”

چند شب بعد فرهاد دژپسند – دربار امور سرمایه و دارایی – نیز درمورد واگذاری هپکو گفت که این شرکت به دولت برنگشته است. برای دوره گذار چون خریدار تعهد خود را انجام نداده بود، لغو واگذاری صورت گرفته و الان در بورس در مرحله عرضه است.

0/5 ( 0 نظر )