۴ اتفاق مهم بخش کشاورزی در سال ٩٨ – بی سی ار خبر


بخش کشاورزی در سال ٩٨ با چالش های متعددی مواجه بود که چالش در طرحهای خودکفایی گندم و شکر و استعفای حجتی از جمله مهمترین آنها بود.

۴ اتفاق مهم بخش کشاورزی در سال ٩٨به منبع بی سی ار،سال ٩٨ یکی از سال‌های پرچالش بخش کشاورزی بود و اتفاقات مهمی در این حوزه رخ داد. از تعلیق قانون تمرکز تا استعفای دربار جهاد کشاورزی. از بین رفتن دستاوردهای دو طرح مهم سرمایه مقاومتی نیز از جمله چالش‌های بخش کشاورزی در سال ٩٨ بود.

قیمت ناعادلانه؛ کاهش تولید گندم

طرح‌های سرمایه مقاومتی برای محصولات استراتژیک به توصیه مقام معظم رهبری تدوین و موجب شد کانتری برای چهار سال متوالی در تولید گندم خودکفا شود و در تولید شکر نیز در آستانه خودکفایی قرار بگیرد با این وجود، قصدات غلط دولت (شورای سرمایه) در تعیین قیمت خرید ضمانتی گندم موجب شد که طرح خودکفایی در سال پنجم شکست بخورد و دولت پارسال فقط توانست حدود ٨ تمایلیون تن گندم از کشاورزان خریداری کند.

گفته می‌شود کانتری پارسال برای تأمین نیازها، با حدود سه تمایلیون تن کسری مواجه است که به گفته مسئولان این کسری از طریق واردات تأمین می‌شود.

عقب گرد در تولید شکر

دستاورد دیگر حوزه کشاورزی که در راستای سرمایه مقاومتی حاصل شده بود و پارسال با برخی بی تدبیری‌ها از بین رفت، طرح خوداتکایی شکر بود. قیمت پایین چغندر قند در سال گذشته موجب شد کشاورزان از کشت این محصول استراتژیک خودداری کنند و به جای آن صیفی‌جات از جمله گوجه فرنگی بکارند که حجم گسترده تولید گوجه در سال جاری موجب شده این محصول روی دست کشاورزان بماند و دولت مجبور به خرید حمایتی و توافقی این محصول شود.

در همین زمینه بهمن دانایی، دبیر انجمن قند و شکر کانتری با اشاره به اینکه مقدار تولید چغندر قند در کانتری برای اولین بار حتی از میزان پیش بینی شده توسط بخش خصوصی نیز کمتر شده است، گفت: ما پیش بینی می‌کردیم میزان تولید بین ۳ تمایلیون و ۸۰۰ هزار تن تا ۳ تمایلیون و ۹۰۰ هزار تن باشد اما در نهایت حدود ۳.۲ تمایلیون تن چغندر بهاره در کانتری تولید شد که با احتساب تولید حدود ۷۰۰ هزار تن چغندر پاییزه مجموع تولید به ۳.۹ تمایلیون تن می‌رسد.

دانایی دلیل کاهش تولید چغندر قند را کاهش عملکرد در هکتار عنوان کرد و اتلهه داد: اواخر سال گذشته و اوایل پارسال بارندگی‌های شدید باعث ایجاد مشکلاتی در کشت و در نهایت کاهش تناژ محصول شد پارسال عملکرد در واحد سطح به کمتر از ۵۰ تن در هکتار کاهش یافت.

وی اضافه کرد: پارسال ۵۰۰ هزار تن شکر از نیشکر نیز در کانتری تولید می‌شود که تا کنون ۱۰۰ هزار تن از آن تولید شده و حدود ۴۰۰ هزار تن دیگر تولید خواهد شد

نیاز کانتری به شکر حدود ۲.۲ تمایلیون است که به گفته مسئولان وزارت جهاد کشاورزی در سال ۹۶ حدود ۲ تمایلیون تن شکر در کانتری تولید شد و در این بخش به مرز خودکفایی رسیدیم. اما پارسال دولت ناچار شد بخش عمده‌ای از نیاز کانتری را از طریق واردات تأمین کند.

قانون تمرکز تعلیق شد

در مردادماه ٩٨ نیز باس جمهور از اخذ قصدی در جلسه شورای سران نظام خبر داد که عملاً نتیجه اهمال و سکوت وزارت جهاد کشاورزی در حفظ و اجرای کامل قانون تمرکز بود. انتقال شرکت بازرگانی دولتی ایران به وزارت صمت نیز در همین راستا است. شرکت مادر تخصصی بازرگانی ایران (GTC) یکی از شرکت‌های تابعه وزارت جهاد کشاورزی برای منیجر بازار بود که پس از تصویب قانون تمرکز وظایف و اختیارات کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی از وزارت صمت جدا و به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شد. ایجاد زیرساخت‌های تأمین کالاهای اساسی، حساس و ضروری و بهسازی امکانات و خدمات موجود و گسترش آن در سطح کانتری، به‌منظور بهبود امور مربوط به تأمین و خرید، نگهداری، بسته‌بندی، پخش و توزیع و سایر موارد مرتبط با کالاهای اساسی برخی از شرح وظایف مهم شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران است. بسیاری از کارشناسان معتقدند با انتقال این شرکت به وزارت صمت، واردات کالاهای اساسی مانند گندم، شکر و دانه روغنی افزایش خواهد یافت و عملاً دستاوردهای دولت در زمینه خودکفایی در تولید محصولات اساسی دچار چالش جدی خواهد شد.

و سرانجام حجتی رفت

یکی از مهم‌ترین اتفاقات پارسال استعفای دربار جهاد کشاورزی بود. در حالی که قرار بود ۵ آذر جلسه استیضاح حجتی در مجلس برگزار شود خبر استعفای او و پذیرفته شدن آن از سوی حسن روحانی منتشر شد وبا توجه به پذیرفته شدن استعفای حجتی از سوی باس جمهور، جلسه استیضاح این دربار که قرار بود فردای آن شب در مجلس شورای اسلامی برگزار شود، منتفی شود. هر چند که حجتی در مراسم کوچولوداشت خود در وزارت جهاد کشاورزی درباره دلیل استعفایش گفت: عمده موضوعی که باعث شد امشب به صورت رسمی در خدمت شما نباشم بحث سلامتی ام بود. بنده به یک بیماری تنفسی حاد مبتلا هستم که در ماه‌های آخر وزارت بسیار مرا آزار می‌داد و همین مسئله باعث شد از جهت خود کناره گیری کنم./مهر

0/5 ( 0 نظر )