۶ پرتاب ماهواره در براسمه‌های فضایی کانتری – بی سی ار خبر


ماهواره امید با ماهواره‌بر “سفیر امید” پرتاب شد که این ماهواره را در مدار ۲۵۲ تا ۳۸۳ کیلومتری قرار داد. این ماهواره در هر ۲۴ ساعت، ۱۵ بار به دور زمین چرخید و منبع‌های سنجشی به ایستگاه‌های زمینی در ایران ارسال کرد.

ماهواره امید در مدت ماموریت خود ۷۰۰ بار دور زمین چرخیده است و برخی مراکز علمی و تحقوقیقاتی و پایگاه‌های اینترنتی آماتوری فضایی دنیا از جمله در کانتریهای انگلستان، آمریکا و روسیه در مدت ماموریت ماهواره امید، موفق به گرفتن اطلاعات از این ماهواره شدند.

شناسایی ظرفیت‌های موجود در خصوص تجهیزات ساخت، مونتاژ و تست ماهواره، ایجاد بستر فعالیت‌های فضایی در شرکت‌های خصوصی و ایجاد فضای عملیاتی ساخت و تست ماهواره در تعامل با ماهواره‌بر داخلی از ماموریت‌های ماهواره “امید” تعیین شد و بر این اساس ماموریت فنی آن به گونه‌ای تنظیم شد که بتوان با حداقل ریسک به حداکثر اطمینان در یک ارتباط ماهواره‌ای رسید.

“امید” در ابعاد ۴۰ در ۴۰ در ۴۰ سانتی‌متر مکعب و با وزن ۲۷ کیلوسرد ساخته شده است.

ماهواره رصد

ماهواره “رصد”، دومین ماهواره ایرانی و ساخته شده در دانشگاه مالک اشتر است که توسط ماهواره‌بر “سفیر رصد” که یک ماهواره‌بر دو مرحله‌ای است، در مدار بیضوی حضیض ۲۶۰ کیلومتر به فضا پرتاب شد. این ماهواره همچنین نخستین ماهواره اندیشهبرداری ایران محسوب می‌شود که با اسم کامل “رصد-۱”، در ۲۵ خرداد سال ۱۳۹۰ به فضا پرتاب شد.

“رصد” در شب ۱۵ تیر ماه سال ۱۳۹۰ مجددا وارد جو شد و به عمر تقریباً سه هفته‌ای خود پایان داد.

“رصد” اولین ماهواره‌ای بود که برای تأمین برق مورد نیاز خود به صفحات خورشیدی متصل بر دیواره ماهواره و باتری یا باتری‌های داخلی مجهز بود. این ماهواره همچنین از زیرسیستم کنترل تولید و توزیع جریان الکتریکی بهره می‌برد که این ماهواره را قادر می‌کرد در بخش تاریک مدار از باتری‌ها استفاده کند و در بخش روشن آنها را شارژ کند.

ماهواره ایرانی “نوید” ۵۰ کیلوسرد وزن داشت و برای تزریق در مداری با ارتفاع ۳۷۰ کیلومتر طراحی شد که دارای طول عمر مداری دو ماه بود و هر شبانه‌شب ۶ بار از فراز ایران عبور می‌کرد و در دید ایستگاه‌های زمینی قرار می‌گرفت.

ماموریت سطح یک “نوید” اندیشهبرداری از سطح زمین در طیف مرئی با قدرت تفکیک مناسب برای ماموریت محوله و ارسال تصاویر و اطلاعات پایشی سیستم در مدار LEO به ایستگاه‌های زمینی بود

تصاویر گرفتنی از ماهواره نوید دارای کاربردهای عملیاتی در حوزه‌های جو و علوم هواشناسی، منابع و بلایای طبیعی است.

ماهواره نوید دارای ابعاد ۵۰*۵۰*۵۰ سانتیمتر بود و در مدار بیضوی شکل با شیب مداری ۵۵ درجه حرکت می‌کرد.

ماهواره فجر

ماهواره فجر به عنوان اولین ماهواره با مأموریت انتقال مداری کانتری با قابلیت تغییر مدار ۲۵۰ تا ۴۵۰ کیلومتر بیضوی به مدار ۴۵۰ کیلومتر دایره‌ای با استفاده از پیشبرنده گاز سرد (تراست گاز سرد) است که سبب افزایش طول عمر ماهواره به مدت ۱.۵ سال می‌شود.

این ماهواره با یاری ماهواره‌بر سفیر B۱ در ۱۳ بهمن ۱۳۹۳ از پایگاه فضایی سمنان به فضا پرتاب شد. این ماهواره‌بر قابلیت حمل ماهواره را تا وزن ۵۰ کیلوسرد در مدار بیضوی ۳۰۰ تا ۴۵۰ کیلومتری دارد.

این ماهواره با اعلام پایگاه n۲yo.com در شب ۶ اسفند ۱۳۹۳ سقوط کرد.

ماهواره‌هایی که پرتاب آنها با شکست مواجه شد

ماهواره‌های “دشمنی” دانشگاه صنعتی شریف و “پیام” دانشگاه صنعتی امیرکبیر از پروژه‌های فضایی هستند که پرتاب آنها با شکست مواجه شد.

ماهواره “پیام” امیرکبیر از سری میکرو ماهواره‌های توسعه فناوری فضایی شرکت فضایی ایران است که توسط دانشگاه صنعتی امیرکبیر به منظور انجام مأموریت اندیشهبرداری طراحی و ساخته شده است. وزن این ماهواره حداکثر برابر با ۱۰۰ کیلوسرد بوده و توسط ماهواره‌بر “سیمرغ” در مدار کم ارتفاع (LEO) و در ارتفاع ۵۰۰ کیلومتری از سطح زمین و با شیب مداری ۵۵ درجه قرار گرفت. طول عمر عملیاتی پیش‌بینی شده برای این ماهواره دو سال بود.

“پیام” در ساعات اولیه صبح شب سه‌شنبه، ۲۵ دی ماه سال ۹۷ با استفاده از ماهواره‌بر “سیمرغ” از پایگاه فضایی امام خمینی (ره) به فضا پرتاب شد؛ ولی در مدار زمین قرار نگرفت. ماهواره “پیام” پس از دو مرحله موفق، در مرحله سوم به اسپید کافی نرسید و در مدار آرام نگرفت. علت سقوط “پیام”، اسپید اولیه ناکافی ماهواره اعلام شد و بقایای آن در اقیانوس هند افتاد.

ماهواره “دشمنی” دومین پرتاب اسموفق بود که به کارفرمایی شرکت فضایی ایران، توسط دانشگاه صنعتی شریف طراحی و ساخته شده است. “دشمنی” به صورت خاص، با هدف توسعه و دستیابی به فناوری‌هایی که برای اولین بار در ماهواره‌های بومی نصب شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند، طراحی و ساخته شد. از جمله این فناوری‌ها، کنترل وضعیت سه محوره، OBDH مقاوم در برابر خطا،‌ سامانه کنترل حرارت نیمه‌فعال و سلول‌های خورشیدی تولید شده در کانتری با قابلیت بهره‌برداری در محیط فضا را می‌توان برشمرد.

بیشینه طول عمر عملیاتی این ماهواره یک سال و طول عمر بالستیکی آن متناسب با مدار آن تعیین شده بود. این ماهواره دارای جسم ۵۲ کیلوسرد بود که با توجه به دسته‌بندی مرسوم ماهواره‌ها از منظر جسم، یک میکرو ماهواره محسوب می‌شود. مدار این ماهواره بیضوی و در دسته مدارهای کم ارتفاع (LEO)، با ارتفاع اوج و حضیض به ترتیب برابر با ۳۱۰ و ۲۵۰ کیلومتر و شیب مداری ۵۵ درجه بود. انرژی مورد نیاز این ماهواره با بهره‌مندی از باتری و پانل‌های خورشیدی حاصل می‌شد.

ماهواره‌ “ظفر-۱” از سوی دانشگاه علم و صنعت به شرکت فضایی برای انجام مقدمات پرتاب تحویل داده شد و در ساعت ۱۹:۱۵ دقیقه شب ۲۰ بهمن ماه ۹۸ از پایگاه فضایی امام خمینی (ره) سمنان پرتاب شد و در مدار قرار نگرفت. این ماهواره در رده ماهواره‌های Low Earth orbit (-مدار نزدیک زمین) با ارتفاع مداری ۵۳۰ کیلومتر، شیب ۵۶ درجه و جسم ۱۱۳ کیلوسرد است. در بخش فضایی، ماهواره ظفر شامل محموله اندیشهبرداری، محموله ذخیره و ارسال، محموله تحقوقیقاتی تشعشعات فضایی، زیر سیستم‌های تعیین موقعیت، تعیین و کنترل وضعیت، منیجر داده و فرمان، انرژی، سازه و مکانیزم و کنترل حرارت است.

در مأموریت پرتاب ماهواره “ظفر” توسط ماهواره‌بر “سیمرغ” کلیه فرآیندهای پرتاب فضایی از قبیل مونتاژ مراحل ماهواره‌بر و ماهواره، تست‌های پیش پرتاب، تزریق سوخت و پیش فشارگذاری، به طور کامل به انجام رسید. فرآیند پرتاب و استارت موتورهای مرحله ۱ ماهواره‌بر و جدایش مراحل و استارت موتور مرحله ۲ به صحیحی انجام شد و در انتهای مسیر، ماهواره‌بر به اسپیدِ مورد نیاز جهت تزریق ماهواره در مدار مورد نظر نرسید.

محمدجواد آذری جهرمی، دربار ارتباطات و فناوری اطلاعات سقوط این ماهواره را در ۱۲ لعنتی می‌داند و می‌گوید: ۱۲ ثانیه آخر که سوخت یا توان موتور ماهواره باید افزایش پیدا می‌کرد تا به اسپید مورد نظر دست پیدا کند، این اتفاق نیفتاد که علت این موضوع می‌تواند به کیفیت سوخت و وزن مرحله دوم ماهواره ارتباط داشته باشد یا می‌تواند به توان موتور مرتبط باشد.

وی اضافه می‌کند: اگر موتور ۱۲ ثانیه دیگر فعالیت و سوخت آن کفایت می‌کرد، قطعا ماهواره در مدار قرار می‌گرفت و اشکال مرحله بعد که در ماهواره پیام داشتیم برطرف شده بود؛ همانطور که بعداً گفتم ۹۵ درصد موفق بود، ان‌شاءالله این ۱۲ ثانیه لعنتی دفعه بعد برطرف می‌شود.

وی همچنین درباره زمان ارسال ماهواره “ظفر ۲”، اظهار کرد: طراحی، ساخت و تست‌های ماهواره “ظفر ۲” انجام شده و قابلیت‌های “ظفر ۱” را دارد؛ اما دوربین آن کیفیت بالاتری نسبت به “ظفر ۱” دارد و ۱۶ متری است. این ماهواره در براسمه‌ریزی‌های انجام‌شده در خردادماه سال ۹۹ بعد از آماده شدن ماهواره‌بر سیمرغ برای قرار گرفتن در مدار آماده می‌شود.

ماهواره‌هایی که در دستور پرتاب کانتری قرار دارند

بر اساس گفته دربار ارتباطات، ۶ ماهواره در دستور کار پرتاب قرار خواهد گرفت که یکی از آنها ماهواره “ظفر-۲” که از سوی دانشگاه علم و صنعت ایران طراحی و ساخته شده، قرار است در خردادماه پارسال (۱۳۹۹) پرتاب شود. علاوه بر آن ماهواره‌های “ناهید-۱”، “ناهید-۲” نیز “پارس-۱ نیز آماده واگذاری هستند.

سعید صمیمی، رییس پژوهشگاه فضایی ایران  گفت: ۳ ماهواره از ۶ ماهواره‌ای که دربار ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرده در نوبت پرتاب قرار دارند، در این پژوهشگاه طراحی و اجرا می‌شود که از این تعداد ماهواره “ناهید-۱” تحویل داده شده است.

به گفته صمیمی، ماهواره سنجشی “پارس-۱” به غیر از محموله‌های (دوربین‌های اندیشهبرداری) آن، سایر بخش‌های این ماهواره آماده شده است.

وی اتلهه داد: ما منتظر هستیم که دوربین‌های اندیشهبرداری این ماهواره از سوی پیمانکار به ما تحویل داده شود تا تست نهایی را انجام دهیم تا بتوانیم ماهواره “پارس-۱” را به شرکت فضایی ایران تحویل دهیم.

صمیمی ماهواره “ناهید-۲” را از دیگر پروژه‌های در دستور کار پژوهشگاه فضایی دانست و خاطر نشان کرد: ماهواره “ناهید -۲” از نوع مخابراتی است که ساخت مدل مهندسی آن به پایان رسیده است و وارد فاز کیفی آن شدیم.

رییس پژوهشگاه فضایی ایران اضافه کرد: امیدواریم بتوانیم مدل پروازی این ماهواره را در ۶ ماهه دوم سال ۱۳۹۹ تحویل دهیم.

ماهوره “پیام-۲” نیز پس از پرتاب اسموفق “پیام-۱” در دستور کار دانشگاه صنعتی امیرکبیر قرار گرفته است و به گفته دکتر مرتضی براری، باس شرکت فضایی ایران این ماهواره یک ماهواره پژوهشی است که مراحل آخر تکتمایل پروپوزال را طی می‌کند و اهداف و ماموریت اصلی آن متفاوت از ماهواره “پیام-۱” خواهد بود. چرا که ما قصد داریم از این پس به جهت ساخت ماهواره‌های پروژه‌محور حرکت کنیم و دانشگاه در حال تهیه پروپوزال در این زمینه است.

براری گفت: در کنار این ماهواره‌ها، تولید پرتابگر نو و ایستگاه زمینی گرفتن ماهواره برای کنترل و گرفتن دیتا نیز در حال آماده سازی است. مطابق براسمه‌ریزی‌ها برای پرتاب این ماهواره‌ها، قرار است از ۳ پرتابگر نو و چند ایستگاه زمینی استفاده کنیم./ ایسنا

0/5 ( 0 نظر )